Kielivalinta

Valitse kieli: suomeksi på svenska in english
 

Haku

 
Tarkennettu haku   Yhteystietohaku

på svenska | in English

 Tekstin koko: a a a a 

Sisältö

« Takaisin edelliselle sivulle

23.3.2006

Kirjoittajille Keskustelua kaupunkisuunnittelusta on mieluinen palautekanava ja kuntalaiskeskustelun tila

Vuorovaikutus toimii ympäristö- ja kaavoitusviraston nettikeskustelussa

Turun kaupungin ympäristö- ja kaavoitusvirasto teki runsaat viisi vuotta sitten vuorovaikutteisessa nettikeskustelussa merkittävän avauksen antamalla kaupunkilaisille mahdollisuuden keskustella kaavoituksesta ja muusta kunnallisesta suunnittelusta. Keskustelua kaupunkisuunnittelusta –foorumille on tähän asti kertynyt runsaat 2 300 viestiä ja yhteensä yli 650 viestiketjua. Viestit ja viestiketjut ovat ryhmittyneet kahdeksaan, ympäristö- ja kaavoitusvirastossa ideoituun aihealueeseen.

Selvittääkseen mistä kaikesta Keskustelua kaupunkisuunnittelusta – foorumilla on vuosien varrella peistä taitettu, päätti ympäristö- ja kaavoitusvirasto syksyllä 2005 ryhtyä yhteistyöhön Turun yliopiston mediatutkimuksen oppiaineen kanssa. Yliopistolta tilattiin foorumia koskeva tutkimus. Se on nyt valmistunut ja tutkimusraportti luettavissa Turun nettisivuilta.

Raportista käy ilmi, että Keskustelua kaupunkisuunnittelusta –foorumilla esiintyneet kirjoittajat ovat tulkinneet foorumin tarkoituksen usealla eri tavalla. Tutkija Satu Aaltonen on tunnistanut viisi tulkinnallista kehystä: osa kirjoittajista käyttää foorumia kysymys-vastaus –palstana, osa ilmoitustauluna, osa palautekanavana ja osa kuntalaiskeskustelun tilana. Ehkä mielenkiintoisinta foorumin tulevaisuuden kannalta on, että eräille kirjoittajille Keskustelua kaupunkisuunnittelusta on areena, jolla pyritään harjoittamaan vuorovaikutteista yhteissuunnittelua ympäristö- ja kaavoitusviraston kanssa. Viraston viranhaltijoilta tulleista viesteistä puolestaan suurin osa sijoittuu kysymys-vastaus –kehykseen tai palautekanavakehykseen.

Raportin lopussa tutkija huomauttaa, että Keskustelua kaupunkisuunnittelusta –foorumin perustaminen oli ympäristö- ja kaavoitusvirastolta aikoinaan uudistushenkinen teko. Tutkijan mielestä foorumin kehittäminen on ”ehdottomasti mahdollisuus, johon kannattaisi tarttua”. Kehittämistyö onkin lähdössä liikkeelle nyt, kun tähänastinen foorumikeskustelu on saatu analysoitua. Vielä kuluvan kevään Keskustelua kaupunkisuunnittelusta kuitenkin toimii nykyisessä muodossaan, vastaanottaen niin kaupunkilaisten kysymyksiä kuin heidän palautettaan ja ideoitaankin.

Lisätietoja:

 


Sivua viimeksi päivitetty 23.3.2006 9:53 ja sivu on julkaistu 23.3.2006 10:00

   

Lisätoiminnot

Verkkopalvelun opaste | Sivukartta | Palaute ja asiointi | Tulosta sivu | Media | Tekstiversio

© 2013 Turun kaupunki | PL 355, 20101 TURKU
Käyntios. Yliopistonkatu 27a | puh. (02) 330 000 | turun.kaupunki@turku.fi