Kielivalinta

Valitse kieli: suomeksi på svenska in english
 

Haku

 
Tarkennettu haku   Yhteystietohaku

in English | på svenska

 Tekstin koko: a a a a 

Sisältö

 

Laadunvarmistus 

Ammattikorkeakoulu vastaa koulutuksen ja muun toiminnan laadusta ja jatkuvasta kehittämisestä sekä osallistuu määräajoin ulkopuoliseen laadunarviointiin. Laadulla ymmärretään ammattikorkeakoulun onnistumista tehtävissään – laatu on tavoitteiden saavuttamista, josta on näyttöä.

Lähtökohtana ovat korkeakoulupoliittiset sekä ylläpitäjän ja ammattikorkeakoulun strategiset tavoitteet. Onnistumista arvioidaan suhteessa asetettuihin tavoitteisiin, jotka on määritelty strategioissa, toimintasuunnitelmissa ja opetussuunnitelmissa. Laatujärjestelmän piiriin kuuluu korkeakoulun koko toiminta: koulutus, tutkimus- ja kehitystoiminta, palvelutoiminta sekä johtaminen ja tukipalvelut.Laadunvarmistuksen kattavuus sekä suhde strategiseen suunnitteluun ja toiminnan ohjaukseen on esitetty kuviossa 1.

Turun ammattikorkeakoulun laatujärjestelmän tavoitteena on varmistaa, että asetetut tavoitteet saavutetaan. Laatujärjestelmä:

  • selvittää, miten Turun AMK ja sen toimintayksiköt ovat onnistuneet tehtävissään
  • tuottaa hyödyllistä tietoa toiminnan kehittämiseen
  • varmistaa toimintaprosessien ja käytäntöjen tarkoituksenmukaisuus ja hallittavuus suhteessa tavoitteisiin
  • viestii toiminnan tuloksista ja laadusta korkeakouluyhteisölle (opiskelijat, henkilöstö, johto) sekä ulkoisille sidosryhmille.

Rehtori on päätöksellään 16.3.2009 (sarja 10 § 30) vahvistanut ammattikorkeakoulun laatupolitiikan, joka määrittelee laadunvarmistuksen lähtökohdat, menettelyt ja vastuut. Laatujärjestelmän osa-alueet ja yhteiset menettelyt esitetään kuviossa 2.

Turun ammattikorkeakoulun laatupolitiikka (pdf)

Laadunvarmistuksen dynamiikka

Kuvio 1. Laadunvarmistuksen dynamiikka Turun AMK:ssa.

Laatujärjestelmän osa-alueet ja menettelyt

Kuvio 2. Laatujärjestelmän osa-alueet ja menettelyt.

Laatujärjestelmän toimijat

Laadunvarmistukseen osallistuu koko ammattikorkeakouluyhteisö rehtorin johdolla. Laatujärjestelmän toimivuudesta ja kehittämisestä vastaa kehityspäällikkö. Vararehtorit, koulutusjohtajat ja päälliköt vastaavat toiminnallisten ja taloudellisten tavoitteiden saavuttamisesta omilla vastuualueillaan.

Opettajat osallistuvat opetussisältöjen ja -menetelmien sekä oppimisen arviointimenettelyjen kehittämiseen oman koulutusohjelmansa opetussuunnitelmatyössä. Toimintaprosessien kehittämisestä vastaavat nimetyt prosessinomistajat. Henkilöstö osallistuu omien toimintaprosessiensa kehittämiseen.

Päätoimiset opiskelijat toimivat opetus-oppimisprosesseissa vastuullisina kumppaneina ja antavat palautetta.


Sivua viimeksi päivitetty 17.3.2011 13:28 ja sivu on julkaistu 26.5.2006 9:46

Muut nostot

Turun AMK on auditoitu 2010

KKA logo

Lisätoiminnot

Verkkopalvelun opaste | Sivukartta | Palaute ja asiointi | Tulosta sivu | Media | Graafinen versio

Turun ammattikorkeakoulu | Joukahaisenkatu 3 A, 20520 Turku | puh. 02 330 000 | ammattikorkeakoulu@turkuamk.fi