Sivu päivitetty 1.3.2017
Sidosryhmätilaisuus Ruisrock 2016

Neuvottelukunnat

Turun ammattikorkeakoulujen tulosalueilla on useita koulutusohjelmakohtaisia neuvottelukuntia. Neuvottelukuntatyöllä ylläpidetään ammattikorkeakoulun ja työelämän jatkuvaa vuorovaikutusta.

Neuvottelukuntien tehtävänä on välittää työelämän näkemyksiä koulutuksen sekä tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan suuntaamiseen sekä kehittämiseen alueellisesti.

Liiketalouden, ICT:n ja kemiantekniikan neuvottelukunnat

Näytä lisää

Lliiketalous, ICT ja kemiantekniikka -tulosalueella toimii kolme neuvottelukuntaa, joissa kaikissa on henkilöstön ja opiskelijoiden edustajien lisäksi useita edustajia työelämästä.

Yksi neuvottelukuntien tehtävistä on luoda ja kehittää koulutusohjelmien yhteyksiä elinkeinoelämään.

Neuvottelukuntien tehtävänä on lisäksi välittää työelämän näkemyksiä koulutuksen sekä tutkimus- ja kehittämistoiminnan suuntaamiseen ja kehittämiseen alueellisen kehittämisen kannalta sekä muutoinkin lisätä ammattikorkeakoulun ja työelämän vuorovaikutusta.

Neuvottelukuntien toimikausi on 2017-2018.

ICT-neuvottelukunta

  • Markus Alkio, Fiarone Oy
  • Tommi Ketola, Teleste Oyj
  • Juha Karunen, PerkinElmer Wallac Oy
  • Tomi Kokkonen, NordicEdu Oy
  • Kati Korolainen-Kujala, Wapice Oy
  • Janne Mutanen, Medbit Oy
  • Juha Mäntynen, Staria Oyj
  • Pirjo Nissinen-Kiviranta, Fujitsu Finland Oy
  • Atte Peltola, Meyer Turku Oy
  • Markus Pettersson, LG Electronics Finland Lab Oy
  • Martti Reilander, Bigdatapump Oy
  • Pekka Talmola, Nokia Technologies Oy
  • Aki Vänskä, Premode Oy

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Janne Roslöf

Kemiantekniikka-neuvottelukunta

  • Mika Alanko, Bayer Oy
  • Sari Buss, Perkinelmer, Wallac Oy
  • Jukka Kaitaranta, JKK Partners Oy Ltd
  • Eva Landor, Eurofins Oy
  • Lita Nordén, Elomatic Oy, pj.
  • Teija Paananen, Orkla Foods Finland Oy
  • Lasse Poukka, Neste Oil
  • Cati Huhta, LSJH Oy, Lounas-Suomen Jätehuolto Oy

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Anne Norström

Liiketalous-neuvottelukunta

  • Noora Suomi, IF-vakuutusyhtiö
  • Pyry Kunnas, Finpres-kirjapaino
  • Anna Pernaa, Turun Sanomat
  • Minna Juselius, Turun kaupunki, tilaympäristöt
  • Saija Mahon, Mahon Digitals
  • Merja Pakkanen, OP
  • Hannu Aaltonen, City Market Kupittaa
  • Claude Lamoureux, Perkin Elmer
  • Mikko Marjalaakso, Finnsementti
  • Paula Palmrooth, Kansallinen Kirjakauppa

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Jaana Kallio-Gerlander

Taideakatemian neuvottelukunnat

Näytä lisää

Taideakatemia on taiteellisissa tuotannoissa tehnyt hedelmällistä yhteistyötä muiden taidealan toimijoiden kanssa, joista esimerkkeinä Turun ammattiteatterit, Turun filharmoninen orkesteri, Länsi-Suomen elokuvakomissio sekä taidemuseot ja -galleriat. Sidosryhmäyhteistyö on myös olennainen osa hanketoimintaa ja uusien työelämäyhteistyökumppanuuksien solmimista.

Neuvottelukuntien toimikausi on 2015-2016.

Esittävät taiteet ja musiikki

  • Roosa Halme, Suomen Unima
  • Ilari Hongisto, Musiikkiopisto Arkipelag
  • Juha Järvinen, Turun konservatorio
  • Antti Kulmala, SirkusUnioni
  • Katja Köngäs, Hurjapiruetti
  • Sarika Lipasti, Salon teatteri/ Salon kansalaisopisto
  • Helena Norokallio, Kotikunnas
  • Sami Rannila, Linnateatteri, Muumimaailma, Osuuskunta Säätämö
  • Arto Valkama, Turun kaupunginteatteri
  • Juha-Pekka Vikman, Turun filharmoninen orkesteri
  • Timo Väntsi, Tehdasteatteri
  • Sanna Warsell, free lance -sirkustaiteilija
  • Ville Walo, WHS-ryhmä
  • Sari Äikää-Torkkeli, Loimaan teatteri/ Loimaan työväenopisto


Kuvataide

  • Heini Aho, kuvataiteilija
  • Jan-Erik Andersson, kuvataiteilija, TaT
  • Taru Elfving, ohjelmapäällikkö, Visuaalisen taiteen keskus Frame
  • Sade Kahra, toiminnanjohtaja, Valokuvakeskus Peri
  • Silja Lehtonen, amanuenssi, Aboa Vetus & Ars Nova
  • Ville Laaksonen, hallituksen pj, Arte ry
  • Henri Terho, erityisasiantuntija, Taike


Media-ala

Elokuva

  • Sami Haartemo, James Post oy
  • Jukka Helle, Solar Films oy 
  • Stiina Laakso, Satu ry
  • Teija Raninen, Länsi-Suomen elokuvakomissio
  • Liisa Vähäkylä, Finnanimation


Journalismi

  • Janne Kaijärvi, Turkulainen
  • Antti Korhonen, Yle Uutiset Turku
  • Riitta Monto, Turun Sanomat Oy
  • Marja Piironen, Cloetta
  • Heikki Valkama, Image
  • Juhani Wiio, Wiio Osakeyhtiö

Mainonta

  • Sam Hansen, Lahtinen&Mantere&Saatchi&Saatchi
  • Kari Eilola, Bob Helsinki
  • Sami Puutio, Nitro Group

Tekniikan, ympäristön ja talouden neuvottelukunta

Näytä lisää

Rakentamisen koulutusvastuun neuvottelukunta 2017-2018

Kimmo Lang, asiamies, rakennusteollisuus RT  
Rami Valtonen, yksikön johtaja, A-Insinöörit Oy  
Jyrki Meri, aluejohtaja, YIT Rakennus Oy 
Jari-Pekka Tuominen, Vahanen Oy  
Juuso Kallio, toiminnanjohtaja, Varsinais-Suomen kiinteistöliitto
Matti Vehviläinen, johtaja, Liikenne ja infrastruktuuri, ELY keskus 
Reima Ojala, rakennusvalvontajohtaja, Turun kaupunki
 

Henkilökuntajäsenet Turun AMK

Esa Leinonen, kt-vastaava, Turun ammattikorkeakoulu
Jyrki Haapasaari, kt-vastaava, Turun ammattikorkeakoulu
Ville Hyyppä, kt-vastaava, Turun ammattikorkeakoulu
Juha Kääriä, kt-päällikkö, Turun ammattikorkeakoulu
Liisa Kairisto-Mertanen, koulutusjohtaja, Turun ammattikorkeakoulu
Mikhail Puhakka, Opiskelijaedustaja, Turun ammattikorkeakoulu 

 

Hankinnat, myynti ja logistiikka neuvottelukunta 2017-2018

Kai Ahlgren, liiketoiminnan kehityspäällikkö Sealed Air
Olli Alho, liiketoimintajohtaja LähiTapiola 
Johanna Jalava, henkilöstöpäällikkö Raisio-konserni
Merja Pekkanen, HR-yhteyspäällikkö OP Osuuskunta
Tommi Palmu, Head of Customer Center Turku IF 
Sami Lallukka, materiaalipäällikkö Teleste
Petri Hällfors, Sourcing Engineer (Valmet Automotive) Value Source Part-ners Oy, (puheenjohtaja Suomen Osto- ja Logistiikkayhdistys LOGY Varsi-nais-Suomi)
Tuomas Ruohonen, Director Nordic Traffic DHL Freight (Finland) Oy
Janne Marttila, palvelujohtaja HUB Logistics Automotive
Kai Kajala, Director of Operations DSV Finland Oy
Timo Roos, tuotantopäällikkö Suomen Kaukokiito Varsinais-Suomi
Matti Urmas, toimitusjohtaja FREJA Transport & Logistics Oy 
Antti Aali, Service & Quality / Warranty Manager Keskusautohalli
Jarkko Ruhanen, henkilöstöpäällikkö K1-katsastajat
Ari Viitanen, COB CarinaFour Oy 
Jori Kulmala, aluejohtaja Konica Minolta Business Solutions Finland Oy 

Henkilökuntaedustajat, Turun AMK

Liisa Kairisto-Mertanen, koulutusjohtaja Tekniikka, ympäristö ja talous, 
Marjo Kumpula, koulutus- ja tutkimuspäällikkö Hankinnat, myynti ja logistiik-ka, Turun AMK
Sirpa Hänti, Kari Jalkanen, Tero Reunanen, Päivi Viinikkala, Jukka Rantala, Markku Ikonen (koulutus- ja tutkimusvastaavat), Turun AMK
Timo Koponen (liiketoiminnan logistiikka), opiskelijaedustaja, Turun AMK

Terveyden ja hyvinvoinnin neuvottelukunnat

Näytä lisää

Terveys- ja hyvivointi -tulosalueella toimii kaksi neuvottelukuntaa, joissa on henkilöstön ja opiskelijoiden lisäksi edustajia työelämästä.

Neuvottelukuntien toimikausi on 2017 - 2018.

Terveys ja hyvinvointi -neuvottelukunta

Työelämäjäsenet

  • Eeva-Johanna Eloranta, kansanedustaja, Eduskunta
  • Päivi Hämäläinen, Kuntoutuskeskuksen johtaja, Maskun Neurologinen kuntoutuskeskus
  • Tapio Häyhtiö, Toimitusjohtaja, Vasso Oy
  • Päivi Korhonen, yleislääketieteen professori, Turun yliopisto, lääketieteellinen tiedekunta
  • Sari Laakso, Lounais-Suomen aluejohtaja, Attendo
  • Hanna Mäkäräinen, Toimitusjohtaja, TYKS-SAPA liikelaitos
  • Päivi Nygren, Hallintoylihoitaja, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
  • Pirjo Parviainen, Johtava hoitaja, Salon kaupunki
  • Taina Soini, Hallintoylihoitaja, Turun hyvinvointitoimiala
  • Anne Taulu, Ylitarkastaja, Lounais-Suomen aluehallintovirasto
  • Ville Viitanen, toimitusjohtaja, Lounais-Suomen Syöpäyhdistys
  • Jari Stengård, ylilääkäri, Työterveyslaitos

Henkilökuntajäsenet Turun AMK

  • Marjut Putkinen, koulutusjohtaja
  • Pia Ahonen, KT-päällikkö, monimuotokoulutukset ja YAMK
  • Ursula Hyrkkänen, KT-päällikkö, Kuntoutusala ja terveysalan erityisalueet
  • Hannele Paltta, KT-päällikkö, Terveysala
  • Meeri Rusi, KT-päällikkö, Sosiaaliala

Opiskelijajäsenet Turun AMK

  • Satu Takala, YAMK
  • Akseli Haapalainen, Kuntoutus ja terveysalan erityisalueet         
  • Jenna Simola, Sosiaaliala
  • Laura Kanasaar, Terveysala  

Hammastekniikan koulutusohjelman neuvottelukunta

Yhteistyötahojen ja työelämän edustajat:

  • Timo Närhi, Protetiikan professori, Turun yliopisto, hammaslääketieteen laitos
  • Pekka Vallittu, Biomateriaalitieteen professori, Turun yliopisto, hammaslääketieteen laitos
  • Ilkka Tuominen, Puheenjohtaja, Hammasteknikkoseura
  • Ismo Hietakangas, Hammaslaboratorio Turun Kulmahammas Oy, Hammaslaboratorioliitto
  • Vilho Kinnunen, Lehtori, Stadin Ammattiopisto, hammaslaboranttikoulutus

Henkilökuntajäsenet:

  • Pasi Alander, Lehtori, Hammastekniikan koulutusohjelma
  • Sari Silmäri-Salo, Tuntiopettaja, Hammastekniikan koulutusohjelma
  • Minna Hyötilä, Lehtori, Suun terveydenhuollon koulutusohjelma
  • Ursula Hyrkkänen, KT-päällikkö, Kuntoutusala ja terveysalan erityisalueet

Opiskelijajäsen:                        

  • Pauliina Saari, Hammastekniikan koulutusohjelma, PHAMMS15         

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Marjut Putkinen