Sivu päivitetty 28.10.2019
Sidosryhmätilaisuus Ruisrock 2016

Neuvottelukunnat

Turun ammattikorkeakoulujen sektoreilla on useita koulutusohjelmakohtaisia neuvottelukuntia. Neuvottelukuntatyöllä ylläpidetään ammattikorkeakoulun ja työelämän jatkuvaa vuorovaikutusta.

Neuvottelukuntien tehtävänä on välittää työelämän näkemyksiä koulutuksen sekä tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan suuntaamiseen sekä kehittämiseen alueellisesti.

Tekniikan ja liiketoiminnan neuvottelukunnat

Näytä lisää

Tekniikka ja liiketoiminta -sektorilla (Teli) toimii viisi neuvottelukuntaa, joissa kaikissa on henkilöstön ja opiskelijoiden edustajien lisäksi useita edustajia työelämästä. 

Yksi neuvottelukuntien tehtävistä on luoda ja kehittää koulutusohjelmien yhteyksiä elinkeinoelämään. 

Neuvottelukuntien tehtävänä on lisäksi välittää työelämän näkemyksiä koulutuksen sekä tutkimus- ja kehittämistoiminnan suuntaamiseen ja kehittämiseen alueellisen kehittämisen kannalta sekä muutoinkin lisätä ammattikorkeakoulun ja työelämän vuorovaikutusta. 

Neuvottelukuntien toimikausi on 2019-2020.

ICT-neuvottelukunta 2019-2020

  • Markus Merne, CEO, Everon
  •  Tomi Neulanen, Customer Happiness Officer, Sofokus
  • Pekka Qvist, Educational Games Manager, Neste Napcon Games
  • Pasi Porramo, Toimitusjohtaja, Ade
  • Jana Pullinen, Solution Consultant, Elisa
  • Timo Toivoniemi, Head of Connectivity, Brighthouse Intelligence
  • Tommi Ketola, Director New Applications, Teleste
  • Jukka Järvi-Laturi, Hallituksen puheenjohtaja, Mariachi
  • Teemu Tasanto ,CEO, ATR Soft • Arto Lehtokari, Liiketoimintajohtaja, 2M it
  • Aku Vuoti, R&D Manager, Mirion

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Tero Reunanen

Teknologiateollisuuden neuvottelukunta 2019-2020

  • Tomi Kalpio, kehitysjohtaja, 3D-Tech Oy
  • Harri Suistio, Project engineer, Rauma Marine Constructons Oy
  • Kenneth Eriksson, Design manager, Elomatic Oy
  • Janne Koskela, toimitusjohtaja, Octomeca Oy
  • Mika Kinnunen Valmet automotive, EBL Coordinator

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Ari Putkonen

Kemianteollisuuden neuvottelukunta 2019-2020

  • Lita Norden, Vice President Process Industry & Pharma, Elomatic Oy
  • Lasse Poukka, HR Specialist, Neste Oy
  • Mika Alanko, Director, Quality Management & HSE, Bayer Oy
  • Leena Aalto, Quality Manager, Raisio Oy • Teija Paananen, Tuoteryhmäpäällikkö, Inspecta Oy
  • Sari Buss, HSE manager, Perkin Elmer/Wallac
  • Eva Backman, Liiketoiminta-analyytikko ja laatupäällikkö, Eurofins Scientific Finland Oy
  • Mika Tuomola, R&D Manager, HKScan
  • Miia Jylhä, tutkimus- ja kehitysvastaava, LSJH
  • Mika Manninen, Osastopäällikkö, Sweco
  • Lotta Lyytikäinen, Projektipäällikkö, Oy Turku Energia

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Anne Norström

Rakennusteollisuuden neuvottelukunta 2019-2020

  • Kimmo Lang, asiamies, Talonrakennusteollisuus ry
  • Rami Valtonen, yksikön johtaja, A-Insinöörit Oy
  • Jyrki Meri, aluejohtaja, YIT Rakennus Oy
  • Jari-Pekka Tuominen, Vahanen Oy
  • Juuso Kallio, toiminnanjohtaja, Varsinais-Suomen kiinteistöliitto
  • Matti Vehviläinen, johtaja, Liikenne ja infrastruktuuri, ELY keskus
  • Pekka Anttila, teknillinen johtaja, Rakennustoimisto Lainio & Laivoranta Oy
  • Reima Ojala, tekninen johtaja, Naantalin kaupunki
  • Esa Leinonen, koulutus- ja tutkimuspäällikkö, Turun ammattikorkeakoulu
  • Vesa Turunen, koulutusvastaava, Turun ammattikorkeakoulu
  • Toni Saarinen, opiskelijaedustaja, Turun ammattikorkeakoulu

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Esa Leinonen

Logistiikka, palvelut ja tuotantotalous neuvottelukunta 2019-2020

  • Jukka Laine, Turun alueen tuotantojohtaja, DBSchenker
  • Johanna Jalava, henkilöstöpäällikkö, Raisio-konserni
  • Antti Aali, teknisen palvelun päällikkö, Keskusautohalli
  • Ari Viitanen, COB, CarinaFour
  • Riikka Arola, toimitusjohtaja, Sunborn Saga Oy & Sunborn Catering OY
  • Heli Virtala, Senior Manager, Teleste Oy
  • Susanna Väkiparta, HR Business Partner, IF
  • Jussi Jalonen, aluejohtaja, VehoTrucks OY

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Marjo Kumpula

Taideakatemian neuvottelukunnat

Näytä lisää

Taideakatemia on taiteellisissa tuotannoissa tehnyt hedelmällistä yhteistyötä muiden taidealan toimijoiden kanssa, joista esimerkkeinä Turun ammattiteatterit, Turun filharmoninen orkesteri, Länsi-Suomen elokuvakomissio sekä taidemuseot ja -galleriat. Sidosryhmäyhteistyö on myös olennainen osa hanketoimintaa ja uusien työelämäyhteistyökumppanuuksien solmimista.

Neuvottelukuntien toimikausi on 2015-2016.

Esittävät taiteet ja musiikki

  • Roosa Halme, Suomen Unima
  • Ilari Hongisto, Musiikkiopisto Arkipelag
  • Juha Järvinen, Turun konservatorio
  • Antti Kulmala, SirkusUnioni
  • Katja Köngäs, Hurjapiruetti
  • Sarika Lipasti, Salon teatteri/ Salon kansalaisopisto
  • Helena Norokallio, Kotikunnas
  • Sami Rannila, Linnateatteri, Muumimaailma, Osuuskunta Säätämö
  • Arto Valkama, Turun kaupunginteatteri
  • Juha-Pekka Vikman, Turun filharmoninen orkesteri
  • Timo Väntsi, Tehdasteatteri
  • Sanna Warsell, free lance -sirkustaiteilija
  • Ville Walo, WHS-ryhmä
  • Sari Äikää-Torkkeli, Loimaan teatteri/ Loimaan työväenopisto


Kuvataide

  • Heini Aho, kuvataiteilija
  • Jan-Erik Andersson, kuvataiteilija, TaT
  • Taru Elfving, ohjelmapäällikkö, Visuaalisen taiteen keskus Frame
  • Sade Kahra, toiminnanjohtaja, Valokuvakeskus Peri
  • Silja Lehtonen, amanuenssi, Aboa Vetus & Ars Nova
  • Ville Laaksonen, hallituksen pj, Arte ry
  • Henri Terho, erityisasiantuntija, Taike


Media-ala

Elokuva

  • Sami Haartemo, James Post oy
  • Jukka Helle, Solar Films oy 
  • Stiina Laakso, Satu ry
  • Teija Raninen, Länsi-Suomen elokuvakomissio
  • Liisa Vähäkylä, Finnanimation


Journalismi

  • Janne Kaijärvi, Turkulainen
  • Antti Korhonen, Yle Uutiset Turku
  • Riitta Monto, Turun Sanomat Oy
  • Marja Piironen, Cloetta
  • Heikki Valkama, Image
  • Juhani Wiio, Wiio Osakeyhtiö

Mainonta

  • Sam Hansen, Lahtinen&Mantere&Saatchi&Saatchi
  • Kari Eilola, Bob Helsinki
  • Sami Puutio, Nitro Group

Terveyden ja hyvinvoinnin neuvottelukunnat

Näytä lisää

Terveys- ja hyvivointi -tulosalueella toimii kaksi neuvottelukuntaa, joissa on henkilöstön ja opiskelijoiden lisäksi edustajia työelämästä.

Neuvottelukuntien toimikausi on 2017 - 2018.

Terveys ja hyvinvointi -neuvottelukunta

Työelämäjäsenet

  • Eeva-Johanna Eloranta, kansanedustaja, Eduskunta
  • Päivi Hämäläinen, Kuntoutuskeskuksen johtaja, Maskun Neurologinen kuntoutuskeskus
  • Tapio Häyhtiö, Toimitusjohtaja, Vasso Oy
  • Päivi Korhonen, yleislääketieteen professori, Turun yliopisto, lääketieteellinen tiedekunta
  • Sari Laakso, Lounais-Suomen aluejohtaja, Attendo
  • Hanna Mäkäräinen, Toimitusjohtaja, TYKS-SAPA liikelaitos
  • Päivi Nygren, Hallintoylihoitaja, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
  • Pirjo Parviainen, Johtava hoitaja, Salon kaupunki
  • Taina Soini, Hallintoylihoitaja, Turun hyvinvointitoimiala
  • Anne Taulu, Ylitarkastaja, Lounais-Suomen aluehallintovirasto
  • Ville Viitanen, toimitusjohtaja, Lounais-Suomen Syöpäyhdistys
  • Jari Stengård, ylilääkäri, Työterveyslaitos

Henkilökuntajäsenet Turun AMK

  • Marjut Putkinen, koulutusjohtaja
  • Pia Ahonen, KT-päällikkö, monimuotokoulutukset ja YAMK
  • Ursula Hyrkkänen, KT-päällikkö, Kuntoutusala ja terveysalan erityisalueet
  • Hannele Paltta, KT-päällikkö, Terveysala
  • Meeri Rusi, KT-päällikkö, Sosiaaliala

Opiskelijajäsenet Turun AMK

  • Satu Takala, YAMK
  • Akseli Haapalainen, Kuntoutus ja terveysalan erityisalueet         
  • Jenna Simola, Sosiaaliala
  • Laura Kanasaar, Terveysala  

Hammastekniikan koulutusohjelman neuvottelukunta

Yhteistyötahojen ja työelämän edustajat:

  • Timo Närhi, Protetiikan professori, Turun yliopisto, hammaslääketieteen laitos
  • Pekka Vallittu, Biomateriaalitieteen professori, Turun yliopisto, hammaslääketieteen laitos
  • Ilkka Tuominen, Puheenjohtaja, Hammasteknikkoseura
  • Ismo Hietakangas, Hammaslaboratorio Turun Kulmahammas Oy, Hammaslaboratorioliitto
  • Vilho Kinnunen, Lehtori, Stadin Ammattiopisto, hammaslaboranttikoulutus

Henkilökuntajäsenet:

  • Pasi Alander, Lehtori, Hammastekniikan koulutusohjelma
  • Sari Silmäri-Salo, Tuntiopettaja, Hammastekniikan koulutusohjelma
  • Minna Hyötilä, Lehtori, Suun terveydenhuollon koulutusohjelma
  • Ursula Hyrkkänen, KT-päällikkö, Kuntoutusala ja terveysalan erityisalueet

Opiskelijajäsen:                        

  • Pauliina Saari, Hammastekniikan koulutusohjelma, PHAMMS15         

Lisätietoja neuvottelukunnan toiminnasta:

Marjut Putkinen