Kalustepuusepästä kestävän kehityksen ja energiatekniikan asiantuntijaksi

Joskus oman elämänsä suuntaa täytyy miettiä pidempään. Timo Heikkilälle tulevaisuus kirkastui Turun AMK:n energia- ja ympäristötekniikan opinnoissa.

Alumni

Teksti ja kuvat: Siiri Welling

Timo Heikkilän polku korkeakouluun on hieman erilainen kuin tavallisesti ajatellaan. Hän ei siirtynyt korkeakouluun suoraan lukiosta tai ammattikoulusta, vaan hankki ensin lukiopaperit, sitten ammattikoulun paperit ja vietti tämän vielä jälkeen kymmenisen vuotta työelämässä. Vasta tämän jälkeen Heikkilä hakeutui korkeakouluun.

− Jossain vaiheessa vain tuli sellainen herääminen, että ehkä sitä voisi elämälleen jotain muutakin tehdä. Lisäksi vastuullisuusasiat ja ilmastonäkökulmat alkoivat kiinnostaa, joten lähdin näiden ajatusten kanssa etsimään opiskelupaikkaa, sanoo Heikkilä.

Konkreettista kokemusta

Heikkilä on ensimmäiseltä koulutukseltaan kalustepuuseppä. Hänen työnkuvaansa kuului esimerkiksi kustomoitujen puukalusteiden teko vaikkapa ravintoloiden tai yritysten tarpeisiin. Myöhemmin työhön kuului projektikokonaisuuksien hallintaa. Turun ammattikorkeakoulun energia- ja ympäristötekniikan koulutuksessa häntä kiinnostivat koulutuksen vastuullisuus- ja ilmastonäkökulmat, mutta myös käytännön toteutukset.  

− Lukiossa olin lukenut lyhyen matikan lähinnä laiskuuttani. Insinöörimatikan ja muiden perusopintojen kanssa piti ensin vähän muistella, miten asiat menevätkään, mutta aika nopeasti pääsin takaisin kärryille, sanoo Heikkilä.

Koulutuksessa opetettiin teoriaa ja käytäntöä sopivassa suhteessa. Laboratoriokursseilla tekemisen meininkiin pääsi kunnolla, mutta konkretia yhdistyi myös fysiikan ja kemian tunneilla.

Mieleenpainuvinta opinnoissa oli se yleinen fiilis, kun oli tavallaan avannut uuden sivun elämässään, ja edessä oli valtavasti erilaisia mahdollisuuksia.

Opintojen aikana Heikkilä oli mukana Kiertotalouden liiketoimintamallit -tutkimusryhmässä. Hän sai konkreettista kokemusta esimerkiksi tapahtumista ja pääsi myös verkostoitumaan eri yritysten kanssa. Heikkilä napsi itselleen kursseja, jotka tukivat hänen mielenkiintoaan kiertotaloudesta ja energiasta. Se kannatti, sillä nykyään Heikkilä tekee töitä molempien asioiden parissa AFRYlla, kestävän kehityksen ja energiatekniikan asiantuntijana.

− Päädyin AFRYlle töihin viimeisen insinööriharjoittelun kautta. Se oli oikeastaan LVI-suunnittelijan kesätyö, mutta jo työhaastattelussa kyseltiin, olisinko kiinnostunut myöhemmin energia-asiantuntijan paikasta. Hiljalleen työn rooli on sittemmin muuttunut avustavista LVI-suunnittelutehtävistä energiatekniikan ja kestävän kehityksen asiantuntijatehtäviin.

Heikkilä tekee esimerkiksi elinkaarikustannus- ja hiilijalanjälkilaskentaa, rakennushankkeiden päästöohjausta, sekä erilaisia esiselvityksiä ja hankesuunnittelua. Opinnäytetyökin valmistui AFRYlle. Opiskelukärpänen puraisi Heikkilää vahvasti, joten tällä hetkellä hän on suorittamassa diplomi-insinöörin tutkintoa Lappeenrannan-Lahden teknillisessä yliopistossa. Opinnot liittyvät kiertotalouteen, ja tukevat entisestään Heikkilän asiantuntijuutta.

Lähesty opintoja avoimin mielin

Turun AMK:n kampuksilla näkee paljon nuoria aikuisia, joten Heikkilä oli opintojensa alussa hieman eri-ikäinen kuin muut opiskelutoverinsa. Ikäero ei kuitenkaan haitannut, ja opiskeluriennoissakin tuli ulkoilutettua haalareita.

− Mieleenpainuvinta opinnoissa oli se yleinen fiilis, kun oli tavallaan avannut uuden sivun elämässään, ja edessä oli valtavasti erilaisia mahdollisuuksia.

Heikkilä valmistui loppuvuonna 2023, puolitoista vuotta ennen tavoiteaikaa. Opintoja hän suosittelee erityisesti niille, jotka haluavat tehdä yhteiskunnasta kestävämmän.

− Opintojen sujumisen ja stressitasojen kannalta suosittelen käyttämään kalenteria ja aikatauluttamaan tulevat deadlinet ja tehtävät. Muutoin kannattaa lähestyä opintoja avoimin mielin ja ottaa se asenne, että opinnot kyllä sujuvat, toteaa Heikkilä.  

Uusi koulutus vastaa työelämän tarpeisiin

Turun ammattikorkeakoulun energia- ja ympäristötekniikan koulutus on jakautunut kahdeksi uudeksi koulutukseksi: Energiatekniikan insinöörikoulutukseksi ja Vesitekniikka ja kiertotalous -insinöörikoulutukseksi. Vesitekniikka ja kiertotalous -koulutus suuntaa suoraan vesitekniikan ja kiertotalouden osaamisalueisiin, jolloin opiskelija pääsee oman alan sisältöihin jo heti ensimmäisistä opiskeluviikoista lähtien.

− Koulutus kehittää vahvan teknisen osaamisen yhdyskuntien ja elinkeinoelämän ympäristöhaasteiden ratkaisemiseen. Opiskelijat työskentelevät niiden aiheiden parissa, jotka tarvitsevat tulevaisuuden osaajia. Koulutuksessamme oppii ymmärtämään vedenkäsittelyn, jätehuollon ja aluesuunnittelun prosesseja kokonaisuutena sekä niiden merkityksen kestävän infrastruktuurin ja vesiensuojelun rakentamisessa, toteaa lehtori Anu Vehmaa.

Koulutuksessa avataan kiertotalouden periaatteita konkreettisesti: opinnoissa perehdytään eri materiaaleihin ja resursseihin sekä siihen, miten niitä voi hyödyntää tehokkaammin ja uudelleen. Lisäksi opiskelija saa käsityksen erilaisista liiketoimintamahdollisuuksista.

Koulutus sopii erityisesti opiskelijalle, joka haluaa tähdätä tekniikan alan korkeakoulututkintoon, mutta haluaa samalla kasvattaa ymmärrystään ympäristön hyvinvoinnista ja kestävästä tulevaisuudesta. Koulutuksessa pääsee ratkaisemaan käytännön haasteita.

− Työllistymismahdollisuudet ovat monipuoliset. Voit toimia konsulttina, suunnittelussa, tutkimuksen, kehityksen ja viranomaispuolen asiantuntijatehtävissä niin julkisella kuin yksityiselläkin sektorilla, jatkaa Vehmaa.

    Lue seuraavaksi: