Teatteri elää – Uudenlainen eurooppalainen teatteriyhteisö syntyi Theatre in Palm -hankkeessa 

Miten nuoret ja nousevat teatteritaiteilijat pääsevät esille? Tähän haasteeseen tarttui kansainvälinen Theatre in Palm -hanke, jota koordinoi Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemia. Hankkeen aikaisten esiintymismahdollisuuksien ja muiden tapahtumien lisäksi hankkeesta syntyi laaja kansainvälinen tukiverkko sekä uusi alusta yhteistyölle.  

Iloisia ihmisiä yhmässä katsomassa ylöspäin, taustalla Theatre in Palm -roll-up

Turussa vuonna 2024 järjestetty Nousut-festivaali oli osa Theatre in Palm -hanketta. Kuva on festivaalin mediatilaisuudesta. Kuva: Anne Nenonen

Ilmiö

Teksti: Satu Haapala ja Anne Nenonen

Kolmen vuoden hankkeessa oli mukana 12 maata ja yli 13 000 osallistujaa. Theatre in Palm -hanke (TIP) toi yhteen nousevat teatteritaiteilijat ja alan ammattilaiset ympäri Eurooppaa laajemmin kuin kenties mikään muu hanke aiemmin.  

Turun AMK:n Taideakatemian koordinoima Theatre in Palm oli ensimmäinen Creative Europe -rahoitettu teatterialan niin sanottu alustahanke, joka ei vain vastannut pandemia-ajan haasteisiin vaan rakensi uudenlaista eurooppalaista teatteriyhteisöä. 

Kokemus muutti tapaa ajatella taidetta 

Projektin tavoitteena oli lisätä eurooppalaisten nousevien taiteilijoiden ja heidän töidensä kansainvälistä näkyvyyttä sekä mahdollisuuksia osallistua kulttuuritapahtumiin ja -toimintaan. Samalla projekti kannusti esittävien taiteiden ammattilaisia rakentamaan yhteistyötä sekä paikallisesti että ympäri Eurooppaa. 

Hanke keskittyi erityisesti nuorten ja nousevien teatteritaiteilijoiden tukemiseen. Tarjolla oli koulutuksia, mentorointia, kansainvälisiä vierailuja ja esiintymisiä, jotka auttoivat taiteilijoita löytämään omaa ääntään ja yleisöään. 

Kaisa Kauppinen on turkulaistunut teatteritaiteilija ja pedagogi, joka käsittelee töissään yksilöiden tarinoita yhteiskunnallisen linssin läpi. Hän esiintyi hankkeen aikana Romaniassa Season at the Attic-tapahtumassa sooloteoksella, joka käsitteli naisten oikeuksia.  

Esityksen jälkeen yleisön oli mahdollista jäädä keskustelemaan aiheesta, ja taiteilijalta sai kysyä esitysprosessista. Eräs katsoja kertoi omasta taustastaan ja toiveestaan siitä, että näkisi aiheesta tehtyjä esityksiä enemmän.  

– Olen pohtinut taidetta tehdessä, kenen tarinoita kerrotaan, miten niitä kerrotaan ja kenellä on oikeus kertoa jonkun toisen tarinaa – pelkkä pyyteetön hyvyys ja halu auttaa eivät välttämättä ole oikeutus kaikille tarinoille. Keskustelu avasi ajatustani siitä, miten voin kertoa vaikeistakin aiheista, vaikkei minulla olisi niistä omakohtaista kokemusta. Voin taiteella tuoda esiin sellaisia tarinoita, joiden kertojat eivät halua itse olla esillä. Kokemus muutti tapaani ajatella taidetta, Kaisa Kauppinen kertoo. 

henkilö istuu puulattialla vintin näköisessä tilassa

Kaisa Kauppinen osallistui myös Go & See -tapahtumaan Bulgariassa vuonna 2023 esityksellään About Womankind. Kuva: Alina Usurelu

Verkkokahveja, vaihtoja, residenssejä, laboratorioita 

Theatre in Palm -hankkeessa yhdistettiin 12 partneriorganisaatiota Euroopasta, mukaan lukien teattereita, instituutteja ja tuottajia. Yhteistyö synnytti digitaalisia keskusteluja, residenssejä, työpajoja, festivaaleja ja paikallista toimintaa. 

Vuosina 2022–2025 hanke tavoitti yli 13 000 henkilöä joko osallistujina tai yleisönä. Tämä saavutettiin järjestämällä pitkälti yli 200 tapahtumaa:  

  • 24 Digital Coffee Talks -keskustelua , joissa keskusteltiin, jaettiin ja ratkaistiin ajankohtaisia yhteisiä kysymyksiä yhdessä. Näissä kahden tunnin verkkotapahtumissa keskustelut olivat avoimia kaikille.  
  • 24 taiteilijaa osallistui Go & See -vaihtoon. Vaihto-ohjelma tarjosi asiantuntijoille ja nouseville taiteilijoille mahdollisuuden vierailla muutaman päivän ajan toisessa projektimaassa. Tarkoituksena oli syventää yhteistyötä taiteilijoiden ja organisaatioiden välillä ja luoda edellytyksiä yhteisille tapahtumille ja yhteisluomiselle.  
  • 3 residenssikierrosta 12 maassa yhteensä 240 nousevalle taiteilijalle heidän taitojensa ja yhteyksiensä parantamiseksi eri puolilla Eurooppaa; digitaaliset residenssit vuonna 2023, hybridiresidenssit vuonna 2023 ja fyysiset residenssit vuonna 2024. Jokaisen residenssin tuloksena syntyi taideteos, näytelmä, käsikirjoitus tai tapahtuma. 
  • 72 European Theatre Lab -koulutustilaisuutta, jotka tarjosivat yhteisiä oppimismahdollisuuksia. Osallistujamaiden isännöimät laboratoriot olivat työpajoja, mestarikursseja, keskustelu- tai muita tilaisuuksia. 
  • 2 kansainvälistä kolmipäiväistä teatteriakatemiaa, Lissabonissa vuonna 2023 ja Tukholmassa vuonna 2024. Akatemiat järjestivät erilaisia koulutusaktiviteetteja sekä verkossa että fyysisinä tapahtumina. 
  • 2 kansainvälistä teatterialan ammattilaisfestivaalia, joissa nähtiin nuorten nousevien taiteilijoiden yhteistuotantoja ja järjestettiin niihin liittyviä keskusteluja. Festivaalit järjestettiin Irlannissa ja Kyproksella 3 päivän pituisina. 
  • 24 Theatre Roadshow -esitystä, kaksi kussakin osallistujamaassa. Kukin kumppani järjesti vuoden 2024 aikana erilaisia paikallisia aktiviteetteja kulttuurialan ja luovien alojen taiteilijoille ja ammattilaisille. 

Digitaalinen arkisto kokosi yhteen kaikki projektin aikana luodut esitykset ja toimi kohtaamispaikkana projektin aikana ja kollektiivisena muistona sen jälkeen.  

Henkilöitä esiintymistilassa; Theatre Movement Barcelona 2023

Theatre Movement, Barcelona 2023.

Arvoina sosiaalinen vaikuttavuus, tasa-arvo ja kestävyys 

Kaikessa toiminnassa painottuivat yhteiskunnalliset arvot – erityisesti sosiaalinen vaikuttavuus, tasa-arvo ja ympäristön kestävyys. Nämä teemat olivat mukana sisällöntuotannossa, työpajoissa ja taiteellisissa ratkaisuissa. 

Miten nämä arvot näkyivät konkreettisesti tapahtumissa ja esityksissä? 

– Ympäristön kestävyys oli esillä erityisesti kahdessa ensimmäisessä residenssissämme, jotka toteutettiin yhteistyössä kaikkien 12 partnerin kesken.  Taiteilijat työskentelivät ympäristöteemaan liittyen ennakkomateriaalien inspiroimina erilaisissa kokoonpanoissa, hankkeen sisältöjohtajana toiminut Turun AMK:n lehtori ja tutkimusryhmän vetäjä Mervi Rankila-Källström sanoo. 

Paikallisella tasolla eri hankemaissa kukin partneri järjesti omia taiteellisia tapahtumia teatterilaboratorioina. Näissä tapahtumissa näkyivät kaikki kolme arvoa: sosiaalinen vaikuttavuus, tasa-arvo ja ympäristön kestävyys.  

Turun AMK:n Taideakatemia toteutti kolme paikallista teatterilaboratoriota korostaen sosiaalista vaikuttavuutta sekä tasa-arvoa ”Unohdettujen galleria” -työpajoissa. Niissä osallistujat pohtivat ja tutkivat teatterilähtöisin menetelmin tarinoita, joita emme yleensä kuule emmekä näe taiteen eri näyttämöillä.  

– Samalla korostui kysymys siitä, ketkä eivät saa ääntään taiteessa kuuluviin tai puuttuvat taiteen kokijoista ja osallisista. Myös Turun Tehdas-teatterin kanssa yhteistyössä toteutettu ”Nousut”-festivaalit toi esiin nousevien taiteilijoiden esityksiä. Esitykset käsittelivät tai olivat arvojen rajapinnoissa kysymyksineen, tai kutsuivat katsomoihin uusia katsojia, Rankila-Källström kertoo.  

valkopukuisia ja -kasvoisia näyttelijöitä lavalla ryhmässä

Theatre Movement 2024, Nousut-festivaali, Turku. Kuva: Mariel Helovirta.

Yleisöä ja näkyvyyttä uusilla tavoilla 

Hanke tavoitti yleisöjä sekä livenä että verkossa: 13 000 osallistujaa, 60 000 verkkosivuvierailua ja yli 1700 seuraajaa sosiaalisessa mediassa. Verkkoon jäänyt digitaalinen arkisto toimii edelleen inspiraation lähteenä ja kohtaamispaikkana. 

Taiteilijat kutsuttiin mukaan omalle matkalleen projektin parissa, matkalle, jossa jokainen valitsee oman polkunsa. He jakoivat kokemuksiaan verkkosivuilla toisille tiedoksi ja inspiraatioksi.  

Projektin aikana syntyi vahva tunne Euroopan laajuisesta yhteisöstä, joka pyrki kohti yhteistä päämäärää ja osaltaan vahvistaa eurooppalaista identiteettiä. Tämä näkyi muun muassa sosiaalisen median kanavilla.

henkilöitä pöydän ääressä osallistumassa etätapaamiseen

Hybridiresidenssi Barcelonassa 2024.

Mitä seuraavaksi? 

Vaikka rahoitus jatkolle jäi saamatta, Theatre in Palm jätti jäljen. Se loi konkreettisia yhteistyöprojekteja ja esiintymismahdollisuuksia, herätti keskustelua ja osoitti, että eurooppalainen yhteistyö voi synnyttää uuden teatterin aaltoja. 

Miten hankkeen perintöä hyödynnetään jatkossa?  

Mervi Rankila-Källström

Theatre in Palm synnytti hienon eurooppalaisen teatteriverkoston, jossa jokainen toimija ymmärsi hankkeen keskeisimmän päämäärän: nousevia taiteilijoita on tuettava edelleen ja yhä voimakkaammin. Taiteen tekeminen tarvitsee resurssit ja rakenteet pysyäkseen elinvoimaisena.

Mervi Rankila-Källström
lehtori, projektipäällikkö

Haasteena on saada päättäjät niin paikallisesti, kansallisesti kuin myös Euroopan laajuisesti ymmärtämään taiteen tukemisen tärkeys. Kahdentoista maan jokainen projektipartneri joutui hankkeen aikana kohtaamaan oman maansa taiteen tukemisen resurssien niukkenemisen.  

TIP toi kuitenkin yhteen teatteritaiteen mahdollistajia, tekijöitä ja puolustajia. Verkostosta syntyi tukiverkko sekä uusi alusta seuraaviin yhteistöihin.  

Myös konkreettiset upeat tapahtumat, esimerkiksi päätösfestivaali Kyproksella toukokuussa 2025 osoittivat sen, miten taitavista ja kiinnostavista taiteilijoista TIP koostui. Yhteistyö jatkuu monien osallistujien kesken! 

Projektipäälliköt Mervi Rankila-Källström ja Kerttu Lehto sekä projektin viestintävastaava Anne Nenonen kumppanitapaamisessa Thessalonikissa vuonna 2025.

Projektipäälliköt Mervi Rankila-Källström ja Kerttu Lehto sekä projektin viestintävastaava Anne Nenonen partneritapaamisessa Thessalonikissa marraskuussa 2025. Taustalla projektipartnereita lopputapaamisen tauolla.

  • 3 vuotta, 12 maata, yli 200 tapahtumaa ja yhteensä yli 13 000 ihmistä 
  • kolmannen residenssin avoin haku keräsi yhteensä 1173 hakemusta eri puolilta Eurooppaa 
  • verkkoalustalla oli yli 60 000 käyntiä ja 12 000 kävijää 
  • 1188 seuraajaa Instagramissa ja 537 Facebookissa. 
Theatre in Palm -hankkeen logo

Lue seuraavaksi