(Valo)kuvataiteilijaksi opiskeleva Hilla Virta pitää monialaisia taidetyöpajoja parhaana opiskelukokemuksena

Intohimo kuvalliseen ilmaisuun johdatti Hilla Virran valokuvataiteen opintoihin Turun AMK:n Taideakatemiassa. Hän kiittelee opintojen monipuolisuutta ja mahdollisuutta tutustua eri tekniikoihin. Valokuvauksen opiskelijatkin pääsevät kokeilemaan muitakin kuvantekemisen tapoja, kuten maalausta ja videotaidetta.

Opiskelija

Teksti: Martti Komulainen

Kuvat: Martti Komulainen (yläkuva) ja Hilla Virta (kirjan kansi)

– Kyllä tarkoitus on jatkaa päätoimisena kuvataiteilijana, toteaa 4:ttä vuotta valokuvataidetta opiskeleva Hilla Virta.

Kaupallisempi puoli vaikkapa hääkuvaajana ei tunnu omalta.

Turun AMK:n Taideakatemian valokuvataiteen (kuvataiteilija, AMK) koulutus korostaa nimenomaan omaa taiteellista ilmaisua.

Valmistuminen siintää ensi keväänä, ihan määräaikataulussa.

Hillan kiinnostus kohdistuu etenkin ihmisten kuvaamiseen. Mustavalkoisista muotokuvista hän on julkaissut kirjan ”Film Studies 1 & 2”. Kiinnostuksen kohteet vaihtelevat kausittain, välillä on abstraktimpaa. Kuvausideat voivat lähteä unesta, musiikista, sanasta, keskustelusta.

Hilla Virrasta huokuu intohimo kuvantekemiseen ja taiteilijuuteen. Kasvuympäristö on myös siihen kannustanut. Luovuus ja taide ovat olleet läsnä lapsuuden kodissa.

Lukion jälkeen oli muutamia väli- ja pohdintavuosia, mutta sitten Turun Taideakatemiassa opiskelevien tuttavienkin kautta alkoi vahvistua tuntemus omasta alasta.

Eikä Hilla Virta ole valintaa katunut.

– Opiskelussa kannustetaan oman taiteilijuuden etsimiseen eikä ilmapiiri ole liian kilpailuhenkinen, kiittelee Hilla Virta.

– Hienoa on myös että on mahdollisuus tutustua eri tekniikoihin työpajoissa. Valokuvauksen opiskelijatkin pääsevät kokeilemaan muitakin kuvantekemisen tapoja, kuten maalausta ja videotaidetta.

Kirjan kansi Hilla Virta

Oma-aloitteisuutta pitää olla

Korkeakouluopiskelu, myös taidealalla, edellyttää oma-aloitteisuutta. Pitää olla paloa ja sinnikkyyttä etsiä omaa taiteilijan polkuaan.

– Opintojen sisältöön voi vaikuttaa itse. Täällä annetaan myös aikaa ja mahdollisuuksia oman taiteilijuuden kehittämiseen. Itse olen ottanut mukaan myös videoilmaisua.

Alussa on paljon perusopintoja, muun muassa valokuvan historiaa. Myös perinteistä pimiötyöskentelyä kuuluu opintoihin vaikka moni kuvaakin nykyään diginä. Työskentelyyn on Hillan mukaan hyvät tilat.

– Kaupallisia aineitakin kuuluu opintoihin. Ne, ja kirjallinen ilmaisu, ovat hyödyllisiä taiteilija-apurahoja haettaessa.

– Taitelijavierailut ovat olleet myös kiinnostavia. Tietysti myös vakiopettajat ovat aktiivitaiteilijoita.

Myös opiskelijavaihdossa Hilla Virta on käynyt. Portugalissa vaihtojakson aikana toteutui pitkäaikainen haave tavata ohjaaja Aki Kaurismäki.

Evästyksiä valokuvataitelijan opintoihin aikoville

  • Jatka tekemistä ja oman portfolion työstämistä. Varmuus tekemiseen kasvaa vähitellen.
  • Ole utelias.
  • Tutki myös muiden taiteilijoiden töitä.
  • Hae kokemuksia opiskelijavaihdosta.

Lue seuraavaksi

  • Alumni

    Teatteri-ilmaisun ohjaajan täytyy olla joskus tyhmänrohkea töiden saamiseksi

    Turun ammattikorkeakoulun tupla-alumni, teatteri-ilmaisun ohjaaja (YAMK) Heini Vahtera työskentelee alalla käsikirjoittaen, ohjaten ja opettaen. Hän yhdistelee teatterityöhönsä aktivismia ja mustaa huumoria, ja kokee YAMK-tutkinnon tarjonneen mahdollisuuden syventyä kunnolla…

  • Opiskelija

    Nuoren elokuvantekijän queer-tarina valloittaa maailmaa

    Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemiassa elokuva-alaa opiskeleva Elise Korjula on saanut ohjaamansa Maailma odotti paikoillaan -elokuvan poikkeuksellisen laajaan levitykseen kansainvälisillä elokuvafestivaaleilla. Korjula (taiteilijanimeltään Elise Celestia) muutti Turkuun alun perin englannin…

  • Opiskelija
    oopperan solisteja ja kuorolaisia lavalla

    Oopperatuotanto musiikin koulutuksen osana – kolme näkökulmaa

    Uutuusooppera Keisarin Majakan kantaesityksessä oli mukana opiskelijoita niin harjoituspianistina, kuorossa kuin orkesterissakin. Mitä oopperatuotanto merkitsee musiikin koulutuksen osana?