REDUCE – Ilmastonmuutokseen sopeutuminen datavetoisilla lieventämisstrategioilla valumaveden vähentämiseksi ja rannikkoveden laadun parantamiseksi

Projektin kesto
Rahoituslähde
Euroopan aluekehitysrahasto (EAKR)

Kokonaisrahoitus
413 364 €
Ilmastonmuutos lisää tulvariskejä ja heikentää rannikkovesien laatua Lounais-Suomessa. Hanke tuo esiin kriittiset kohteet ja tarjoaa tutkittuun tietoon perustuvia ratkaisuja kuormituksen vähentämiseksi, rannikkovesien laadun parantamiseksi ja sopeutumisen tueksi.
Hankkeen tavoitteena on tunnistaa Lounais-Suomen rannikkovaluma-alueilla kriittiset kohteet, joissa ilmastonmuutos lisää tulvariskiä ja heikentää rannikkovesien tilaa. Tavoitteena on tuottaa tietoa käytännön ratkaisuista ja lieventämisstrategioista, joilla voidaan parantaa rannikkovesien tilaa ja hillitä tulvariskejä. Lisäksi arvioidaan toimenpiteiden vaikuttavuutta eri ilmastoskenaarioissa.
Hankkeessa hyödynnetään kehittyneitä, korkearesoluutioisia ja paikallisesti muunneltavia laskentamalleja sekä rannikkovesien laadun seurantatietoja. Näiden avulla tunnistetaan ns. hot spot -alueet, joissa kuormittavan aineksen kertyminen on erityisen merkittävää. Samalla selvitetään, miten kuormittava aines kulkeutuu Saaristomereen.
Tietoa tarvitaan erityisesti saaristoalueilla, joita nykyiset alueelliset mallit, kuten WSFS-VEMALA, eivät kata. Tämä puute edellyttää uusia ja ajantasaisia ratkaisuja ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi ja siihen sopeutumiseksi.
Kehittyneiden mallien ja kohtuuhintaisten seurantaratkaisujen avulla tuotetaan uutta, tutkittua tietoa rannikkoalueiden nykyisistä ja tulevista hydrologisista olosuhteista sekä niiden vaikutuksista vesien laatuun. Tiedon avulla voidaan arvioida äärimmäisten sääolojen vaikutuksia valumavesiin, joiden määrä kasvaa ilmastonmuutoksen myötä.
Hanke tarjoaa kunnille ja muille sidosryhmille tutkittuun tietoon perustuvia, toteuttamiskelpoisia ratkaisuja. Näihin kuuluvat muun muassa luontopohjaiset menetelmät, ennallistamistoimenpiteet ja maankäytön ohjaus, joiden avulla voidaan vähentää mereen päätyvää kuormitusta ja hallita tulvariskejä.
Ota yhteyttä
Tutustu tutkimusryhmään
-
Tutkimusryhmät
Computational Engineering and Analysis
-
Tutkimusryhmät
Vesien- ja ympäristönsuojelu
Katso kaikki projektimme
Toteutamme vuosittain lähes 200 TKI-projektia yhdessä työelämän ja kansainvälisten kumppaniverkostojen kanssa.