MILLOIN

6.2.2026

MISSÄ

Sigyn Sinfonietta
REUNALLA – on the edge

Mateusz Gwizdalla, kapellimestari
pe 6.2. klo 18.00
Sigyn-sali, Linnankatu 60

Suomen kantaesitys ja Ludwig van Beethovenin Sinfonia nr 5

Sigyn Sinfoniettan helmikuun konsertin aloittaa Australian merkittävimpiin nykysäveltäjiin kuuluvan Peter Sculthorpen orkesteriteos Quamby. Teoksella on vahva yhteys Australian siirtomaa-ajan synkimpiin hetkiin, Tasmaniassa Quamby Bluff vuorella tapahtuneisiin systemaattisiin aboriginaalien joukkomurhiin. Kyseessä on Suomen ensiesitys tästä teoksesta.

Sculthorpen sävellyksen jälkeen ennen väliaikaa orkesteri soittaa neljännen osan, Adagietto, Gustav Mahlerin Sinfoniasta nro 5.

Konsertin toisella puoliskolla Sigyn Sinfonietta soittaa Ludwig van Beethovenin Sinfonian nro 5. Tämä ehkä kaikkein ikonisin klassisen musiikin kulmakivi jatkaa ja vie perille Sculthorpen teoksen kohtalotematiikasta nousseet tunnelmat.

Sigyn Sinfoniettassa on mukana soittamassa myös opiskelijoita Aostan konservatoriosta Italiasta ja Turun konservatoriosta. Sigyn Sinfonietta on Turun taideakatemian orkesteri.

Orkesterin konsertit tuottaa musiikin lehtori Mikko Luoma.

Sigyn Sinfoniettan seuraava konsertti on 10.4. klo 18.00 Sigyn-salissa. Silloin konsertin ohjelmassa on mm. Einojuhani Rautavaaran ja Anton Arenskin musiikkia.

Pääsyliput ennakkoon 10€/6€, ovelta 13€/8€