Tutkimusryhmä
Seuraavan sukupolven sulautetut ja verkottuneet järjestelmät (NEXUS)
Keskitymme seuraavan sukupolven sulautettuihin laitteisiin, robottijärjestelmiin ja langattomasti verkottuneisiin laitteisiin. Tutkimusryhmämme toiminnassa korostuvat laitetason toimintavarmuus, luotettavuus ja tietoturva sekä edistyneet tiedonsiirtoratkaisut. Lisäksi toteutamme soveltavaa tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaa älykkäässä prosessien ohjauksessa ja seurannassa.

Näitä tutkimme
- Turvallinen ja toimintavarma sulautettu elektroniikka ja reunatekoäly
- Robottijärjestelmät ja langaton viestintä häiriöalttiissa ympäristössä
- Laitetason tietoturva‑ ja luottamusteknologiat
- Sulautetut IoT‑ratkaisut älykkääseen prosessien seurantaan ja ohjaukseen
- Kaksikäyttöön (dual‑use) soveltuvat menetelmät ja teknologiat

Tavoitteenamme on kehittää luotettavia ja tietoturvallisia sulautettuja järjestelmiä, jotka toimivat vaativissa ja muuttuvissa ympäristöissä. Teemme soveltavaa tutkimus-, kehitys- ja innovointityötä yhdessä yritysten, viranomaisten ja tutkimuskumppaneiden kanssa, jotta uudet teknologiat saadaan käyttöön todellisissa sovelluksissa.
Mikko Pänkäälä, yliopettaja, tutkimusryhmän vetäjä

Tutkimus- ja kehitystyön infrastruktuuri
Käytössämme on laadukkaita tutkimus- ja kehityslaboratorioita, joita hyödynnetään eri hankkeissa yhdessä Autonomous and Intelligent Systems (AIS) -tutkimusryhmän kanssa. TKI-infrastruktuureja: e/MS Salama, Remote Operation Center, 5G TestNetwork Turku ja EMC Lab.
Tuotekehityslaboratorio EMC Lab tarjoaa asiantuntijapalveluja tuotteiden elektromagneettisen yhteensopivuuden testaamiseen ja kehittämiseen.
Vahvaa projektiosaamista
Turun AMK:n projektitoimisto tarjoaa tukea ja ohjausta koko TKI-projektin elinkaaren ajalle. Hankeasiantuntijoillamme on vuosien kokemus ja vahva osaaminen kansallisista ja kansainvälisistä rahoitusohjelmista. Meillä on vuosittain käynnissä yli 200 hanketta, ja TKI-toimintamme sai ulkoista rahoitusta yli 10 miljoonaa euroa.
