Aamukahvilla-podcast: Turun AMK:n akustiikkalaboratorion esittely

Julkaistu:
Muokattu:
Aamukahvilla-podcast: Turun AMK:n akustiikkalaboratorion esittely
Asiantuntija: Rakennettu ympäristö -tutkimusryhmän vetäjä Valtteri Hongisto, Turun ammattikorkeakoulu
Teksti: Mari Loikkanen
Turun ammattikorkeakoulun uudessa EduCity-rakennuksessa on useita erilaisia laboratorioita. Yksi niistä on akustiikkalaboratorio. Podcastissä Rakennettu ympäristö -tutkimusryhmän vetäjä Valtteri Hongisto kertoo, mitä kaikkea akustiikkalaboratoriosta löytyy.
Akustiikkalaboratoriossa on viisi kaiuntahuonetta. Kaiuntahuone on paikka, jossa kaikuu mahdollisimman paljon. Kaiuntahuoneessa voidaan tutkia esimerkiksi akustiikkalevyjen ja huonekalujen vaikutusta tilan akustiikkaan.

Akustiikkalaboratorion kaiuntahuoneessa kaikuu 14 sekunnin ajan.
Normaalissa huoneessa kaiun pituus on 0,5 sekuntia. Esimerkiksi Turun tuomiokirkossa kaikuu noin kahdeksan sekunnin ajan, mutta EduCityn akustiikkalaboratorion kaiuntahuoneessa kaikuu 14 sekunnin ajan. Pitkä kaiunta-aika on mahdollista siksi, että huone on betonirakenteinen ja täysin tyhjä. Betoniset kaiuntahuoneet makaavat jousien päällä taustamelun minimoimiseksi.
Akustiikkalaboratorion viidestä kaiuntahuoneesta kaksi on tavallisia huoneita, joiden on lattiassa aukko erilaisten välipohja- ja lattiapinnoiteratkaisujen tutkimiseen. Siellä voidaan mitata esimerkiksi askelääniä. Huoneissa on apuna nosturi lattioiden ja rakennustavaroiden nosteluun.
Akustiikkalaboratorio palvelee erilaisia yrityksiä. Tyypillisimmät asiakkaat ovat rakennustuotevalmistajia.
Lisätietoja
Tutustu
Lue seuraavaksi
-
Uutinen
Uusi lukukausi käynnistyi – tervetuloa opiskelijat!
Syyslukukausi ja uusi lukuvuosi on käynnistynyt! Lukukauden alkua ja uusia opiskelijoita on juhlistettu opiskelijakunta TUOn perinteikkäissä Keltanokkabileissa. Uudet turkulaiset opiskelijat on myös toivotettu tervetulleeksi Turun kaupungin ja korkeakoulujen…
-
Opiskelija
Bioanalyytikon koulutuksesta on moneksi: Oona Erkkilän tie vei kenttälaboratorioon
Kohtaamme arjessa bioanalyytikoita useimmin silloin, kun käymme laboratoriossa antamassa verinäytteen. Kuinka bioanalytiikan opiskelija Oona Erkkilä hakeutui Puolustusvoimiin tekemään harjoitteluaan ja opinnäytetyötään?
-
Mediatiedote
Turun AMK perustaa StartLabin kiihdyttämään opiskelijoiden yritysideoita konkretiaksi
Turun ammattikorkeakoulu tarjoaa jatkossa kaikille opiskelijoilleen mentorointia oman yritysidean kehittämiseen. Toimintaa varten perustetaan StartLab, jonne opiskelijat voivat hakeutua kysymään tukea ja apua yrittäjyyteen liittyvissä kysymyksissä.