Turun ammattikorkeakoulun Kognitiiviset teknologiat -tutkimusryhmä rakentaa älykkäitä päätöksentekojärjestelmiä ja yhdistää hajanaiset tietolähteet toiminnalliseksi kokonaisuudeksi. Teknologian kehittäminen luo parhaimmillaan uutta kasvua Varsinais-Suomeen.

Julkaistu:
Muokattu:
Digitalisoituvassa yhteiskunnassa organisaatioiden suurin haaste ei ole tiedon puute vaan sen pirstaleisuus.
Turun ammattikorkeakoulussa on aloittanut tutkimusryhmä, joka kehittää sellaisia kognitiivisia teknologioita, jotka kokoavat ja tulkitsevat eri lähteistä peräisin olevaa dataa ymmärrettävään muotoon.
– Tavoitteenamme on lisätä tiedon luotettavuutta, selitettävyyttä ja käytettävyyttä päätöksenteossa sekä tukea ihmisen ja tekoälyn välistä yhteistyötä organisaatioiden kaikilla tasoilla. Tämä on keskeistä erityisesti teollisuuden, palvelualojen ja julkisen sektorin toimijoille, tutkimusvastaava David Oliva selventää.
Tuoreen tutkimusryhmän vahvuus on etenkin sen monialaisessa osaamisessa hallita tietojärjestelmiä. Olivan mukaan tiedon arvo ei synny sen määrästä, vaan siitä, miten onnistumme löytämään merkitystä monimutkaisista tietovirroista.
– Tietoa syntyy samanaikaisesti ihmisistä, koneista, sensoreista, ohjelmistoista ja dokumenteista, mutta ne elävät usein omissa siiloissaan.
– Reaaliaikainen tiedon hyödyntäminen parantaa tehokkuutta, laatua, turvallisuutta ja kilpailukykyä maailmanlaajuisilla markkinoilla. Haluamme olla tässä valmistavan teollisuuden yritysten apuna, hän lisää.

Haluamme rakentaa tutkimuksesta pohjan tuleville skaalautuville tuotteille ja palveluille, jotka voisivat luoda uutta yritystoimintaa alueelle.
David Oliva
Tutkimusryhmän vetäjä | Kognitiiviset teknologiat
Kognitiiviset teknologiat -tutkimusryhmä yhdistää tekoälyn, konenäön, data-analytiikan ja ohjelmistoarkkitehtuurin osaajat. Tiimi on jo nyt rakentanut modulaarisen tutkimus- ja kehitysalustan omiin ja yhteistyökumppaneiden tarpeisiin.
– Tavoittelemme myös uuden teknologian kaupallistamista. Haluamme rakentaa tutkimuksesta pohjan tuleville skaalautuville tuotteille ja palveluille, jotka voisivat luoda uutta yritystoimintaa alueelle, Oliva kertoo.
Tällä hetkellä tutkimusryhmä on mukana projektissa, joka edistää yhteistyötä kognitiivisen robotiikan ja siihen liittyvien teknologioiden hyödyntämistä valmistavassa teollisuudessa.
Tammikuussa 2026 alkaa kaksi kehittämishanketta: Teollisuuden Älyratkaisut ja Mukautuva äly teollisuuden tilannetietoiseen optimointiin (ADINO). Ensin mainittu vauhdittaa valmistavan teollisuuden digitaalista ja kestävää murrosta Varsinais-Suomessa, jälkimmäinen pureutuu pk-teollisuuden tehokkuuteen ja kestävyyteen tekoälyratkaisujen keinoin.
Lue lisää
Lue seuraavaksi
-
Mediatiedote

Turun korkeakouluille yhteinen tutkimusinfrastruktuurirahoitus Suomen Akatemialta
NEMESIS-tutkimusinfrastruktuuri kerää Saaristomerialueella data-aineistoja, jotka liittyvät ympäristön tilaan ja merelliseen turvallisuuteen. NEMESIS mahdollistaa kolmen korkeakoulun yhteistyönä merialueiden ympäristö- ja turvallisuuspoikkeamiin liittyvän tutkimuksen ja muutosten pitkäaikaisen seurannan.
-
OpiskelijaUutinen

Turun AMK:n opiskelijan opinnäytetyö ehdolla vuoden 2025 tekoälylopputyöksi
AI Finland julkisti ehdokkaat vuoden 2025 tekoälylopputöiksi. Kolmen kärkeen nousi terveysteknologian osaamispolulta Tieto- ja viestintätekniikan insinööriksi valmistuneen Joni Obradovicin opinnäytetyö. Julkaistu: Muokattu: Valtakunnallinen tekoälyverkosto AI Finland julkisti ehdokkaat…
-
Uutinen

Suomen ensimmäinen synteettisen terveysdatan testialusta valmis – tarjoaa tutkijoille aidonkaltaista terveysdataa
Yhteishankkeessa on luotu Suomen ensimmäinen synteettisen terveysdatan testialusta, joka mahdollistaa aidonkaltaisen datan käytön tutkimuksen alkuvaiheessa ilman yksityisyydensuojan riskejä. Yhteistyössä alueen terveysalan toimijoiden kanssa kehitetty alusta auttaa yhdistämään tietolähteitä…
